Právě jsme aktualizovali termín 72 hodin a také toho co si s sebou zabalit :) .
Woodcraft v oddílu TOM Dakoti
WOODCRAFT
Woodcraft pěstí v naší republice Liga lesní moudrosti (www.woodcraft.cz), která jej přivedla k dokonalosti. Hlavní myšlenkou woodcraftu je vést člověka k tomu, aby se v sepjetí s přírodou rozvíjel na těle i na duchu, a to tak, aby z něj byl čestný, odvážný, morálně silný, laskavý a veselý člověk, dobrý a spolehlivý kamarád prospěšný svému okolí.
Znakem lesní moudrosti je indiánský znak složený z bílého štítu a modrých rohů. Štít symbolizuje “obranu”, bizoní rohy “útok”. Tím je symbolicky vyjádřena myšlenka “zdatný a připravený”. Bílá barva ve znaku odráží čistotu myšlenek, modrá barva připomíná “modrou oblohu”, heslo woodcraftu: chceme žít pod modrou oblohou, v záři slunce, s myšlenkami jasnými jako modrá obloha.
ČTYŘNÁSOBNÝ OHEŇ
Woodcrafteři se řídí zákonem čtyřnásobného ohně, který má tuto symboliku: z velkého ústředního ohně, který je symbolem Velkého Ducha, vycházejí skrze Tělo, Mysl, Ducha a Službu čtyři světla: Krása, Pravda, Síla a Láska. Z každého světla vycházejí vždy tři paprsky tvořící dohromady dvanáctero woodcrafterského zákona. Všichni, kteří chtějí být skutečnými woodcraftery, by měli kráčet po všech těchto čtyřech cestách. Proto jsou i činy rozděleny do čtyř světel tak, aby rovnoměrně rozvíjely osobnost Dakotů.
1. světlo: Světlo Krásy – činy rozvíjející tělesnou zdatnost (sport, cestování, vytrvalost ad.)
2. světlo: Světlo Pravdy – činy zaměřující se na vědomosti, rozum, přírodní vědy apod.
3. světlo: Světlo Síly – činy podporující představivost, estetické a umělecké cítění, zručnost ad.
4. světlo: Světlo Lásky – činy zaměřené na službu a pomoc druhým, kmeni, životnímu prostředí aj.
DAKOTSKÁ CESTA WOODCRAFTEM
Woodcrafterské výzvy přizpůsobujeme věku Dakoty. Je jasné, že jinak se motivují malé děti, jinou pobídku potřebují rádci a vzorem by měli být vedoucí. Proto Dakoti prochází woodcraftem pozvolna, od drobných činností až po náročné indiánské výzvy.
PidiDakoti
PidiDakotou jsou dítka do 2. třídy včetně, program mají uzpůsobený, woodcraftu se věnují tak nějak mimoděk. V oddíle se prostě sžívají a hrají si. Až po projití pididakotstvím vstupují mezi stopaře kmene.
Stopaři - Stezka s modrou oblohou
Jelikož stopaři, noví členi kmene, mají se svou Stezkou s modrou oblohou dost práce, přímo woodcraft se jich ještě kromě sněmů netýká.
mladší Dakoti - Lóže skřítků a jejich korálky
Indiáni jsou zvídavé bytosti již od útlého věku. Prostřednictvím smyslů poznávají svět kolem sebe, různými dovednostmi rozvíjí nejen svého ducha, ale i své tělo. Kniha Korálkových činů, kterou každý Dakota získal na První jarní po svém pravém vstupu do oddílu a po projití Stezky s modrou oblohou, přináší mnoho inspirace k objevování, tvorbě či překonání sebe sama.
Za každý splněný čin si Dakota vybarvuje korálky přímo v knize u daných úkolů. Na sněmu kmene pak obdrží korálky skutečné. Z korálků takto získaných si může skřítek navlékat náhrdelník, který pak nosí při slavnostních příležitostech kmene, např. při již zmíněném indiánském sněmu, který společně zažíváme třikrát ročně - jednou v zimních měsících, dvakrát na letním táboře. Do Malé lóže mohou být Dakoti uvedeni po získání jednoho z vyšších titulů a zároveň ne dřív než po svých 11. narozeninách.
starší Dakoti, rádci - Malá lóže
Po přechodu do Malé lóže získává Dakota svůj Svitek březové kůry, hlavně ale šerpu poct, na kterou si smí přidávat orlí pera za své uznané činy. Činy, to jsou mnohem těžší zkoušky než korálky, jejich plnění je tak zdlouhavější a každé orlí pero je čin hodný obdivu!
Malá lóže může spolu s Velkou lóží na sněmu hlasovat o podstatných věcech kmene Dakotů.
vedoucí - Velká lóže
Vedoucí přechází do Velké lóže, kde jsou činy rozšířeny o velké činy. I dakotští vedoucí tak plní zkoušky, které v menším plní mladší indiáni!
SPRÁVNÝ DAKOTA PLNÍ KORÁLKY NEBO ČINY!
Pokud nejsi pecivál, ale správný Dakota, můžeš korálky nebo činy plnit ve volných chvílích. Úkolů, zkoušek, znalostí a umění je mnoho, každý tě nějak obohatí. My ti jednou za čas nabízíme Činy v akci – krátké setkání Dakotů, při kterém společně např. střílíme z luku, skáčeme do dálky, házíme oštěpem či hněteme keramiku. Zkrátka lovíme korálky nebo plníme činy společně :). Můžeš dorazit taky!
Pravidelně se také indiánské tématice věnujeme na některé ze schůzce, je to cca jednou za dva měsíce. Takovou schůzku nalezneš v seznamu akcí pod názvem Indiánská schůzka.
BEDERKY, KOŠILE, ŠATY? ŽÁDNÝ PROBLÉM
Indiáni věděli, co nosit jak v horkých letních dnech, tak ve dnech chladných. Vybírali materiály tělu příjemné, vzdušné a svým motivem malebné.
Dakoti na táboře a na sněmech oblékají své woodcrafterské oblečení. Kluci navlékají krásné košile a nasazují bederní roušky, holky svými různě zdobenými šaty rozjasní tábořiště. Z čeho si košile, bederky a šaty vyrábíme? Z jednobarevných bavlněných látek (případně lněných) s drobným motivem, např. kvítka, tečky, zrnka aj. Základem košil i šatů byly vzdušné široké rukávy. Více vám napoví obrázky níže a kratičká prezentace - zde.